Lakkapään Aurinkomaraton 2011

T U L O K S E T

© Aavasaksan Kisa ry.
MM; MM40; MM50; MM60; MM100; NM; NM40; NP; NP40; NP50; MP; MP40; MP50; MP60; MV; NV; NYL; MYL;

Miehet Maraton 42.2 km V

Sija Nimi                     Seura                          Tulos        Ero

  1. Esko Tolonen             Kajaani                    4.23.29,5
  2. Pasi Huhtalo             Aavki                      5.04.50,1     41.20,6
Sarjaluettelo

Miehet 40 vuotta Maraton 42.2 km V

  1. Tommi Leinonen           Vaajakosken Kouhu          3.02.12,2
  2. Teuvo Kuusela            Kemi                       3.30.59,4     28.47,2
  3. Jari Oja                 Nuuskakairan nylkyttäjät   4.31.05,9     88.53,7
  4. Ari Jaakkola             Alatornion Ahjo            4.53.33,4    111.21,2
Sarjaluettelo

Miehet 50 vuotta Maraton 42.2 km V

  1. Seppo Komulainen         Sukeva                     3.45.01,8
  2. Martti Rantamaa          Tornio                     4.15.41,3     30.39,5
  3. Pentti Nieminen          Oulu                       4.20.24,5     35.22,7
  4. Tapani Haapasaari        AMC/Kolari                 5.03.05,2     78.03,4
  5. Jorma Ulanto             Bodycenter                 5.31.16,9    106.15,1
 Keskeytys   1
  -  69.            Pekka Rapakko            KemPa
Sarjaluettelo

Miehet 60 vuotta Maraton 42.2 km V

  1. Reijo Naalisvaara        AlPi                       3.50.30,9
  2. Hasse Niva               Tornio                     4.36.07,7     45.36,8
 Keskeytys   1
  -  67.            Teuvo Ruotsala           Pielaveden maratoonarit
Sarjaluettelo

Miehet 100+ Maraton 42.2 km V

  1. Reijo Rajahalme          Häjyt                      3.30.59,2
  2. Alpo Vornanen            Mäntylahden veto           4.17.57,9     46.58,7
  3. Keijo Raudaskoski        AMC/Tornio                 4.55.25,7     84.26,5
 Keskeytys   2
  -  58.            Matti Huotari            Häjyt
  -  51.            Urpo Mansikka            Amc/Tornio
 Sarja on kesken, puuttuu   1
Sarjaluettelo

Naiset Maraton 42.2 km V

  1. Minna Kajaani            Rovaniemi                  3.47.25,7
  2. Päivi Keisu-Pekkarinen   Bodycenter                 5.31.15,4    103.49,7
Sarjaluettelo

Naiset 40 vuotta Maraton 42.2 km V

  1. Ulrica Jansson           Luleå Kamraterna           4.17.27,0
  2. Kristiina Lousujärvi     MKV                        4.39.59,9     22.32,9
  3. Mari Sipola              Kemi                       4.44.37,1     27.10,1
Sarjaluettelo

Naiset puolimaraton 21.1 km V

  1. Piia Kangasniemi         Tornio                     1.49.34,7
  2. Piia Rantakallio         AlPi                       1.53.24,0      3.49,3
  3. Mari Herttuala                                      1.59.33,1      9.58,4
  4. Mervi Urpilainen         Lapin Sudet                2.03.36,4     14.01,7
  5. Sointu Kajanki           Muonio                     2.21.46,1     32.11,4
  6. Hanna Vaara              Bodycenter                 2.41.13,9     51.39,2
  7. Pirkko Tulkki            Bodycenter                 2.42.43,0     53.08,3
 Keskeytys   2
  - 114.            Mari Angeria-Kumpula     Juoksukärpäset
  - 102.            Annika Mellajärvi        Rovaniemi
Sarjaluettelo

Naiset 40 vuotta puolimaraton 21.1 km V

  1. Tuula Puljujärvi         Tornio                     1.35.47,5
  2. Ritva Pesonen            Lappia                     1.38.56,7      3.09,2
  3. Marie Holma              Liviöjärvi if              2.06.43,1     30.55,6
  4. Satu Karppinen           Sattanen                   2.08.47,2     32.59,7
  5. Heli Tarkiainen          Lappia                     2.20.07,8     44.20,3
  6. Rauni Jokelainen         AMC                        2.35.27,4     59.39,9
 Keskeytys   3
  - 156.            Sari Juntura             Tornio
  - 144.            Paula Vuolo              AMC
  - 107.            Marja-Liisa Jokelainen   Muonio
Sarjaluettelo

Naiset 50 vuotta puolimaraton 21.1 km V

  1. Elli-Tarja Hallikainen   TerTe                      1.41.25,0
  2. Aila Uusikartano         Kittilän voima             1.49.37,8      8.12,8
  3. Seija Maijala            LapVe                      1.55.57,1     14.32,1
  4. Kirsti Satta             AMC/Kolari                 2.36.30,7     55.05,7
  5. Anne Sundell             Winpo                      2.43.34,9     62.09,9
  6. Terttu Sahi              Winpo                      2.43.35,3     62.10,3
  7. Sirkka Ahtola            Winpo                      2.43.41,2     62.16,2
 Keskeytys   2
  - 133.            Leena Talvensaari
  - 125.            Seija Rantatorikka       Ylitornio
Sarjaluettelo

Miehet puolimaraton 21.1 km V

  1. Markus Lampinen          Tornio                     1.35.38,9
  2. Kari Tiiri               NSN                        1.42.39,7      7.00,8
  3. Harri Sopanen            Käsipyörä                  1.46.09,7     10.30,8
  4. Petri Mantere            Tornio                     1.56.21,4     20.42,5
  5. Mika Mörsäri             Keminamaa                  1.56.47,3     21.08,4
  6. Esko Janhunen            Käsipyörä                  1.57.19,5     21.40,6
  7. Harri Tapio              Oulu                       2.01.06,7     25.27,8
  8. Jukka Nikorautio         Veljekset vaara Oy         2.02.18,0     26.39,1
  9. Antti Nulu               Oulu                       2.05.23,7     29.44,8
 10. Janne Kotaniemi          Tornio                     2.07.52,2     32.13,3
Sarjaluettelo

Miehet 40 vuotta puolimaraton 21.1 km V

  1. Taisto Latvalehto                                   1.35.10,8
  2. Kari-Pekka Raappana      AlPi                       1.39.14,3      4.03,5
  3. Arto Moisanen            Oulu                       1.54.57,5     19.46,7
  4. Raimo Arpi                                          1.57.47,3     22.36,5
  5. Juha Henriksson          Onmky                      2.09.54,4     34.43,6
Sarjaluettelo

Miehet 50 vuotta puolimaraton 21.1 km V

  1. Lasse Tolppi             Pello                      1.36.47,5
  2. Taisto Puurunen          LTR                        1.39.43,0      2.55,5
  3. Jukka Kitinprami         Vihanti                    1.40.18,7      3.31,2
  4. Tapani Karjalainen       RDS                        1.43.53,4      7.05,9
  5. Martti Hast              Keminmaa                   1.47.11,4     10.23,9
  6. Olli Juntunen            HauVe                      1.55.44,6     18.57,1
  7. Taito Rantakallio        AlPi                       1.55.56,5     19.09,0
  8. Risto Pantsar            Agnico-Eagle Kittilä       2.04.51,2     28.03,7
  9. Kari Tuomaala            Tornio                     2.05.40,2     28.52,7
 10. Kyösti Jokelainen        Muonio                     2.06.24,7     29.37,2
 Keskeytys   1
  - 137.            Juha Karjalainen         Umpitunneli
Sarjaluettelo

Miehet 60 vuotta puolimaraton 21.1 km V

  1. Kauko Meriläinen         Ha-He                      1.51.20,2
  2. Eino Pudas               Kittilän voima             2.12.52,7     21.32,5
  3. Markku Kaikkonen         Kuivaniemen Yritys         2.38.10,6     46.50,4
 Keskeytys   1
  - 109.            Aarno Pätäri             Hikiset/Kemi
Sarjaluettelo

Miehet varttimaraton 10.55 km V

  1. Tuomas Aho               Oulu                         43.27,2
  2. Jouko Korpi              Tornio                       44.22,9      0.55,7
  3. Pauli Parkkila           Keminmaa                     48.38,0      5.10,8
  4. Simo Raiskio             Tornio                       48.53,2      5.26,0
  5. Matti Luusua             ÖTÅ                          49.35,7      6.08,5
  6. Mikael Niska             Ötå                          51.08,3      7.41,1
  7. Hannu Lakkapää           Aavki                        51.58,7      8.31,5
  8. Kari Piirala             Aavki                        52.03,6      8.36,4
  9. Matti Tuukkanen          Aavki                        56.49,4     13.22,2
 10. Juha Nevala                                           57.33,1     14.05,9
 11. Timo Ylipekkala          AlPi                       1.03.20,9     19.53,7
 12. Jasse Tuukkanen          Aavki                      1.03.28,2     20.01,0
 13. Rasmus Pasi              Haparanda                  1.12.33,9     29.06,7
 14. Kari Heikka              Ylitornio                  1.16.14,0     32.46,8
 15. Markku Juuso             Torso                      1.16.50,0     33.22,8
 16. Jukka Lakkapää           Lakkapää                   1.17.19,7     33.52,5
 17. Mauri Järnström          Oulu                       1.27.38,4     44.11,2
 Keskeytys   2
  -  34.            Viljami Irva             Aavki
  -   9.            Ilpo Marjeta             Stockman Oyj
 Hylätty   1
  -  21.            Jouni Holappa            Haukipudas
 Poisjäänyt   1
  -   1.            Thomas Johansson         LGIF
Sarjaluettelo

Naiset varttimaraton 10.55 km V

  1. Siiri Vitsaniemi         Aavu                         55.22,5
  2. Agnes Holma              Liviöjärvi if              1.01.02,2      5.39,7
  3. Anniina Saarela          Aavki                      1.03.38,4      8.15,9
  4. Kaisu Jaako              Tornio                     1.03.52,5      8.30,0
  5. Merja Lehtonen-Tolppi    YKO                        1.05.30,1     10.07,6
  6. Monica Olsson            LGIF                       1.05.36,5     10.14,0
  7. Nina Luusua              Ötå                        1.08.45,1     13.22,6
  8. Taija Koivisto           Ylitornio                  1.22.00,8     26.38,3
  9. Heli Juuso               Tornio                     1.22.34,7     27.12,2
 Keskeytys   3
  -  29.            Marjo Eskola             RDS
  -  10.            Pirjo Ruha
  -   5.            Liisa Koivisto           Kipe good sport
Sarjaluettelo

Naiset minimaraton 4.2 km V

  1. Essi Heikka              Aavki                        20.02,4
  2. Alina Heikka             Aavki                        21.23,1      1.20,7
Sarjaluettelo

Miehet minimaraton 4.2 km V

  1. Juhani Laakkonen         SKG                          15.53,3
  2. Aki Uusimäki             Aavki                        19.57,5      4.04,2
Sarjaluettelo